نویسندگان محترم

نویسندگان محترم پیش از ارسال مقاله به نکات ذیل توجه فرمایند.

 

1-  بر اساس قوانین دانشگاه اصفهان، ثبت‌نام و ارسال مقاله تنها توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی انجام شود.  نویسنده مسوول مقالات مستخرج از پایان نامه ها، ضرورتا استاد راهنما معرفی شود.

2-    ایمیل نویسنده مسئول باید ایمیل آکادمیک باشد.

3-  در تکمیل مشخصات نویسندگان در سامانه نشریه دقت لازم به عمل آید. بر اساس قوانین دانشگاه اصفهان، به هیچ عنوان در هیچ مرحله ای امکان تغییر ترتیب، تعداد، مرتبه علمی و مشخصات نویسندگان و نویسنده مسئول وجود ندارد. (دانشجویان تحصیلات تکمیلی قبلا از قوانین دانشگاه خود اطمینان حاصل نمایند.)

4-  در صورتیکه نویسندگان محترم مقاله ای در نشریه در دست بررسی دارند، قبل از تعیین تکلیف مقاله نسبت به ارسال مقاله بعدی اقدام ننمایند.

5-    هنگام ارسال مقاله لازم است سه  فایل زیر با شرایط ذکر شده ارسال شوند.

5-1- فایل اصلی مقاله: اسامی نویسندگان از فایل اصلی حذف شده باشد. همچنین نام فایل حاوی اسامی نویسندگان نباشد.

5-2- فایل مشخصات نویسندگان: در این فایل، صرفا اسامی نویسندگان و سازمان آن ها قید شود. تعداد و ترتیب اسامی در این فایل و آنچه که در سامانه ثبت می شود یکسان باشد

5-3- فایل تعارض منافع: فایل تعارض مناقع را از این قسمت دانلود و تکمیل نمایید.

6-  فرم تعهد نویسندگان به صورت پرسش ‏های چک لیست در سامانه تهیه شده است. لطفا پرسش ‏ها را به دقت مطالعه و نسبت به تکمیل فرم دقت لازم بعمل آید.

7-   در سامانه نشریه، قسمت وابستگی های سازمانی (سازمان مربوط به نویسندگان) اطلاعات  نویسندگان دقیقاً به شکل زیر وارد شود.

  گروه آموزشی، دانشکده، دانشگاه (موسسه آموزشی)، شهر، کشور

   Department, Faculty, University (Institution), City, Country

8-   تمامی مقالات ارسالی به نشریات دانشگاه اصفهان قبل از ورود به فرایند داوری  از طریق نرم افزارهای مشابهت یاب بررسی خواهند شد.

9-   بررسی مقالات در این نشریه منوط به پرداخت هزینه است. پرداخت هزینه تنها به صورت الکترونیک و از طریق سامانه نشریه انجام می شود.  هزینه اولیه: 120000 تومان، هزینه پذیرش: 250000 تومان

بدلیل عدم سوء استفاده از سایت دانشگاه اصفهان به اطلاع می رساند این سامانه با هیچ موسسه ای در ارتباط نیست و جهت چگونگی پرداخت هزینه به سامانه نشریات دانشگاه اصفهان مراجعه کنید و از پرداخت هرگونه وجهی به سازمان های غیر مرتبط جهت چاپ مقاله جدا خودداری نمایید.

10- در مرحله ‏ایی که نیاز به پرداخت هزینه باشد، ایمیل آن برای تمامی نویسندگان ارسال می ‏شود.

11- نویسندگانی که از تاریخ ارسال مقاله تا یک سال قبل، تعداد 5 مقاله برای نشریه داوری کرده ‏اند، هزینه مقاله ایشان به صورت رایگان خواهد بود.

 1- بر اساس قوانین دانشگاه اصفهان، الزامی است نویسنده مسئول مقاله یکی از اعضاء محترم هیات علمی دانشگاه‌ها یا موسسات تحقیقاتی باشد مگر اینکه در گروه مولفان هیچ عضو هیات علمی مشارکت نداشته باشد. از این‌رو ایمیل نویسنده مسئول حتی الامکان یک ایمیل سازمانی باشد.

 2- در تکمیل فرم برخط (آنلاین) مشخصات نویسندگان در سامانه دقت لازم به‌عمل آید. بر اساس قوانین دانشگاه اصفهان، به هیچ عنوان در هیچ مرحله ای امکان تغییر ترتیب، تعداد، مرتبه علمی و مشخصات نویسندگان و نویسنده مسئول وجود ندارد. (دانشجویان تحصیلات تکمیلی قبلاً از قوانین دانشگاه خود اطمینان حاصل نمایند.)

 3- دانشجویان دکتری دقت نمایند، جهت چاپ مقاله مستخرج از پایان‌نامه در حال دفاع خود و درصورت داشتن استاد مشاور، اسامی نویسندگان می‌بایست به ترتیب زیر باشد:

 - نام دانشجو 

- استاد راهنما (نویسنده مسئول) 

- استاد مشاور

فرم تعهد نویسندگان و فرم تعارض به صورت پرسشهای چک لیست تکمیل می شود. لطفا با دقت مطالعه و تکمیل گردد.

 

 " تمامی مقالات ارسالی به نشریات دانشگاه اصفهان قبل از ورود به فرایند داوری  از طریق نرم افزارهای مشابهت یاب بررسی خواهند شد""تغییر نویسنده مسئول یا تغییر در ترتیب، تعداد یا مشخصات نویسندگان بعد از ارسال مقاله امکان پذیر نمی باشد. قبل از ارسال مقاله هماهنگی لازم با سازمان مربوطه در این خصوص صورت پذیرد"

شیوه نامه نشریه: 

لطفا قبل از ارسال مقاله  راهنمای استفاده از سامانه نشریه به عنوان نویسنده را مطالعه نمایید. 

راهنمای تدوین و نحوه ارسال مقاله 

  احتراما جهت بهبود کیفیت نگارش چکیده لاتین مقالات، از نویسندگان درخواست شود قبل از ارسال مقاله متن چکیده را در سامانه Grammarly قرار دهند و پس از رفع ایرادات گرفته شده چکیده را برای نشریه ارسال کنند. 

سایت اختصاصی جغرافیا و برنامه ریزی محیطی   http://gep.ui.ac.ir 

مقالات باید صرفاً در موضوعات یا محورهای زیر تدوین  شود                                                                                                                     تحلیل های محیطی در حوزه  ژئومرفولوژی مرتبط با آمایش سرزمین

 تحلیل های اقلیمی مناطق ایران مرتبط با آمایش سرزمین 

اندیشه های نظری و نظریه پردازی در حوزه های علوم جغرافیایی 

منابع آب ایران  

مسائل محیطی ایران 

مسائل گردشگری ایران  

جغرافیای پزشکی  

 راهنمای تدوین و نحوه ارسال مقاله

1- پذیرش مقاله صرفاً از طریق سایت فصلنامه (http://gep.ui.ac.ir) امکان­پذیر است. برای ثبت نام در سایت فصلنامه‌ جغرافیا و برنامه­ریزی محیطی و ارسال مقاله لطفاً مراحل زیر را اجرا فرمایید:

- به سایت http://gep.ui.ac.ir مراجعه نمایید.

-  گزینه‌ (ورود به سامانه) را انتخاب و سپس روی کلمه‌ (ثبت نام در سامانه) کلیک کنید. صفحه‌ ثبت نام ظاهر خواهد شد. پس از تکمیل صفحه‌ ثبت نام روی گزینه‌ ذخیره کلیک کنید، آنگاه به E-mail خود مراجعه فرمایید و کد کاربری و رمز ورود خود را دریافت نمایید.

- با  ورود به سامانه،کد کاربری و رمز ورود خود را که ثبت شده، وارد کنید و از خدمات Online فصلنامه استفاده نمایید.

یادآوری: قابل ذکر است که از این کاربری و رمز عبور هم برای انجام داوری و هم برای ارسال مقالات خود می­توانید استفاده نمایید.

2- موضوعات و اولویت­های پژوهشی فصلنامه‌ جغرافیا و برنامه­ریزی محیطی مرتبط با اهداف و چشم­اندازهای مطرح شده است لذا مقالات در این زمینه­ ها  مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 3-مقاله‌ ارسال شده نباید همزمان برای سایر مجلات ارسال شود و یا در نشریات دیگر و کنفرانس های علمی  به چاپ  رسیده باشد.

4- مسئولیت علمی مقاله  بر عهده  نویسنده مسئول است.

مقالاتی که توسط دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری با همکاری استادان راهنما یا مشاور تهیه می­شود، نویسنده  مسئول استاد راهنما  است و ضرورتاً باید با امضای استاد مربوطه به فصلنامه ارسال گردد؛ در غیر این صورت در هیأت تحریریه قابل طرح نخواهد بود. در عین حال نویسنده مسئول و ترتیب اسامی نویسندگان به همان ترتیبی که در سایت ثبت شده باشد، در مقاله خواهد آمد و پس از آن غیر قابل تغییر خواهد بود.

5- مقالات ترجمه اصولاً پذیرفته نمی‎شود.

اصول کلی نگارش مقاله

1-  مقاله باید حاصل کار پژوهشی  باشد و تنها  مقالاتی که  با  اهداف مجله منطبق باشند  بررسی خواهد شد.

2- مقاله باید دارای انشایی روان و از نظر دستور زبان و آیین نگارش بدون اشکال باشد.

3-  حداکثر حجم مقاله، شامل بدنه متن، شکل‌ها، نمودارها و جدول‌ها 20 صفحه باشد.

4-    مطالب مهم و ضروری را در بدنه مقاله گنجانیده و از ارسال پیوست‌ها اجتناب کنید.

5-  اصطلاحات خارجی با معادل‌های دقیق و رسا در زبان فارسی و نام کامل واژه و عبارت اختصاری به کار رفته در متن، در زیرنویس ارجاع شود.

6-   مقاله در قالب word 2007  باشد.

7- مقاله علاوه بر چکیده‌ فارسی(250-300 واژه) و چکیده انگلیسی باید دارای واژگان کلیدی (4 تا 6 واژه). مقدمه، مواد و روش­ها، نتیجه­گیری، فهرست منابع و مآخذ و چکیده  مبسوط فارسی و انگلیسی باشد.

8- منابع مورد استفاده بین 15 تا 20 منبع داخلی و خارجی باشد.

ساختار مقاله

صفحه‌ی اوّل:

- نام  و نام  خانودگی ، رتبه‌ علمی و نام مؤسسه یا محل اشتغال نویسنده یا نویسندگان به فارسی و انگلیسی.

- نشانی کامل نویسنده‌ عهده‎دار مکاتبات: شامل نشانی پستی، شماره‌ تلفن، نشانی پست الکترونیکی به فارسی و انگلیسی، از ذکر مشخصات فوق در سایر صفحه­های مقاله باید خودداری شود.

- چنانچه مخارج مالی تحقیق یا تهیه‌ مقاله توسط مؤسسه‎ای تأمین شده باشد، باید نام مؤسسه در پاورقی صفحه‌ اول درج شود.

صفحه‌ دوم: عنوان کامل مقاله به فارسی، چکیده‌ فارسی (حداکثر 300 واژه)، کلید واژگان فارسی (4 تا 6 واژه).

چکیده شامل : طرح  مسأله ، روش پژوهش، نتایج و واژه های کلیدی .

از صفحه‌ سوم به بعد متن اصلی مقاله آورده شود:

- مقدمه  ( بیان مسئله، پیشینه پژوهش و اهداف )

- روش شناسی پژوهش

- یافته­های پژوهش و تجزیه و تحلیل آن­ها

- نتیجه­ گیری

- منابع و مآخذ

 

نکته:    در صورتی که مقاله شما حامی مالی یا تامین کننده اعتبار پژوهشی دارد و یا برگرفته از طرح پژوهشی است، ذکر اطلاعات آن در یک پاراگراف با عنوان تشکر و قدردانی الزامی است. محل این پاراگراف در انتهای مقاله قبل از فهرست منابع باید باشد.

 

- در انتهای مقاله، چکیده (Abstract) به انگلیسی، معادل فارسی آن آورده شود.

- چکیده  مبسوط

خلاصه مقاله تحت عنوان چکیده مبسوط به فارسی و انگلیسی (فونت 12 تایم نیو رومن، فاصله خطوط 1) حداقل در دو صفحه؛

مبسوط فارسی شامل موارد:

عنوان مقاله

1- مقدمه

2- روش شناسی

3- بحث

4- نتیجه گیری

واژه‌های کلیدی

Extended abstract:

1-Introduction

2- Methodology

3– Discussion

4– Conclusion

Key words

 

 

شیوه نگارش

- حاشیه متن: طرفین 5/2،  بالا و پایین 3 باشد.

- قلم مورد استفاده در متن مقاله: عنوان مقاله با قلم بی لوتوس سیاه 16، تمامی عنوان‌های در متن با قلم بی لوتوس سیاه 13 و متن مقاله با قلم بی لوتوس معمولی 13، فونت جداول حداکثر 10 و متن خلاصه انگلیسی با قلم تایم نیو رومن 12. عناوین اشکال و جداول با فونت 12 بی‌لوتوس سیاه باشد.

- جداول حتماً در محیط وورد تایپ شده و عدم استفاده از جداول به صورت عکس؛

- نمودارها به صورت ساده ترسیم شوند راهنمای عددی نمودارها حتماً فارسی و در سمت چپ آنها قرار گیرد از ترسیم نمودارهای چند بعدی خودداری کنید

- همه اشکال و جداول به وسیله نویسنده باید در مقاله و در نزدیک ترین محل مورد اشاره قرار داده شوند و از ارسال فایل های ضمیمه تحت عنوان فایل جدول و نمودار و نقشه جداً خودداری کنید.

- همه نقشه‌ها، نمودارها و تصاویری که در مقاله مورد استفاده قرار می‌گیرند باید با عنوان شکل و به ترتیب قرار­گیری در متن شماره گذاری شوند.

شکل‎های هر مقاله شامل منحنی،‌ نمودار، عکس و نقشه بوده و همه به طور یکسان به عنوان شکل شماره‎گذاری می‎شوند. شکل‎ها باید به صورت رنگی یا سیاه و سفید و با کیفیت مناسب و مطلوب تهیه شده و شماره و عنوان آنها در پایین بیاید. عکس‎ها باید واضح باشند مطالب آنها خوانا و دارای مقیاس باشد. ذکر مأخذ عکس­ها یا شکل‎هایی که از منابع دیگر اقتباس شده‎اند، الزامی است، در عین حال جداول، نقشه­ها، نمودارها و اشکالی که توسط نویسنده یا نویسندگان تولید گردیده نیز مأخذ آن به نویسنده یا نویسندگان ارجاع داده شود. بطور مثال (منبع: نویسندگان، 1395).

نحوه استناد: منابع و مآخذ باید به صورت درون‌متنی و همچنین در پایان مقاله ذکر شوند.

- مآخذ در متن مقاله به روش APA شامل؛ داخل پرانتز با ذکر نام خانوادگی نویسنده، سال انتشار، صفحه‌ مورد استفاده آورده شود.     

مثال نحوه‌ ارجاع در داخل متن: (رضایی، 1395: 67) یا (Miller, 2015,p 39)

معادل­های انگلیسی در هر صفحه با علامت شماره‎گذاری مستقل برای هر صفحه، در پاورقی آورده شود.

- روش ارائه‌ منابع و مآخذ در انتهای مقاله: (منابع مورد استفاده بین 15 تا 20 منبع داخلی و خارجی)

در پایان مقاله، نخست منابع فارسی و به دنبال آن منابع خارجی، به صورت مقاله، کتاب، مرجع اینترنتی و ... (مطابق نمونه‌های زیر)، به‌ترتیب حروف الفبای فارسی یا انگلیسی نگارش شود. منبع‌های با سال‌ متفاوت انتشار، نگارنده‌(گان) به ترتیب صعودی سال انتشار و مربوط به یک سال با اضافه کردن حروف الف، ب، پ و ... یا a,b,c و ... به دنبال سال انتشار آورده شوند.

نحوه استناد کتاب:

 نام خانوادگی، نام نویسنده یا نویسندگان، (سال انتشار). عنوان کتاب، شماره‌ جلد، نوبت چاپ، محل انتشار، نام ناشر،

نحوه‌ درج در فهرست منابع و مأخذ به ترتیب حروف الفبا خواهد بود.

نحوه استناد مقاله :

نام خانوادگی، نام نویسنده یا نویسندگان (سال انتشار). عنوان مقاله، نام نشریه، دوره، شماره صفحات مقاله (مثال: صص 47- 35).

نحوه استناد منابع  اینترنتی:

در صورت استفاده از منابع اینترنتی، علاوه بر رعایت روش ذکر منبع که توضیح داده شد، نشانی اینترنتی منبع نیز در ادامه آورده شود، و سپس داخل پرانتز تاریخ مراجعه اینترنتی قید شود.

نحوه استنادپایان‌نامه‌‌ها:

نام خانوادگی، نام نویسنده، (سال). عنوان پایان نامه، نام خانوادگی و نام استاد راهنما، دانشگاه و گروه.

 

شیوه‌نامه نگارش چکیده انگلیسی

 

1.از لحاظ تعداد کلمات، چکیده  بین 150 تا 250 کلمه است. تعداد کلمات به ترتیبی که در ذیل گفته خواهد شد، به طور متناسب به بخشها اختصاص داده می‌شود.  

 

2.از لحاظ فرم، چکیده به صورت فقط یک پاراگراف است.

 

3. از لحاظ ساختار، چکیده دارای 5 بخش می‌باشد. بخش های 1 و 5 اختیاری و دیگر بخش‌ها الزامی است.

 

3.1. بخش اول (اختیاری). مقدمه. (معمولا درحد یک یا دوجمله). در این قسمت، مقدمه و زمینه ارایه تحقیق ارایه می شود. معمولا از سه روش در این قسمت می‌توان بهره گرفت. در روش اول، نویسنده به اهمیت موضوع مورد بررسی اشاره می‌کند. در روش دوم، جدید بودن موضوع مورد بررسی و یا کم بودن تحقیق در آن زمینه مطرح می‌شود. در روش سوم از شیوه تعریف موضوع استفاده می‌شود.

 

3.2. بخش دوم (الزامی). هدف. (معمولا درحد یک جمله). در این قسمت، هدف تحقیق معرفی می‌شود.

 

3.3. بخش سوم (الزامی). متد. (معمولا درحد دوجمله) دراین قسمت، شیوه کار توضیح داده می‌شود. موارد مطرح شده در این بخش به تناسب موضوع تحقیق شامل نوع تحقیق (تجربی، توصیفی، کتابخانه ای...)، ابزار تحقیق (پرسشنامه، مشاهده، مصاحبه....)، شرکت کنندگان یامواد مورد بررسی، شیوه گرد آوری داده ها، شیوه تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌باشد.

 

3.4. بخش چهارم (الزامی). نتایج. (معمولا درحد دوجمله). معمولا در این قسمت در یک جمله نتیجه کلی و در جمله دوم نتیجه جزییتر ارایه می‌شود.

 

3.5. بخش پنجم (اختیاری). نتایج ضمنی. (معمولا درحد یک جمله). کاربردها و یا نیاز به تحقیقات بیشتر (معمولا درحد یک جمله). در این قسمت، نتایج ضمنی، کاربردها و یاتاکید بر نیاز به تحقیقات بیشتر ارایه میشود. 

 

فرمت منابع پایانی به انگلیسی:

 

 کتاب

 

-          Barbalet, J. M. (2001).  Emotion, social theory, and social structure: a macro sociological approach. Cambridge: Cambridge University Press.

 

مقاله از مجله

 

-          Bell, B. J. (2003).  “The rites of passage and outdoor education: critical concerns for effective programming.” The Journal of Experiential Education, 26 (1), 41–50.

 

مقاله از یک کتاب مجموعه مقالات که ویراستاردارد

 

-          Hochschild, A. (1997) . The sociology of emotion as a way of seeing. In bendelow, G. and Williams, S.J. (Eds.), (1997) . Emotions in Social Life: Critical Themes and Contemporary Issues. NY: Routledge. 255-276.

 

 مجموعه مقالات که ویراستار دارد

 

Clark, P. B. (Ed.). (2009).  The oxford handbook of the sociology of religion. Oxford University Press.

 

 

 

 

 

 

یک نویسنده

Levy, J. K. (2005). Multiple Criteria Decision Making and Decision Support Systems for Flood Risk Management, Journal of Stochastic Environmental Research for Risk Assessment. Vol 19: 438-447

دو نویسنده

Sasilkala, K.R., M. Petrou. (2001). Generalized Fuzzy Aggregation in Estimating the Risk Desertification of a Burned Forest. Journal of Fuzzy Set and Systems, Vol 118(1): 121-137

بیش از دو نویسنده

Jamali, A.K., J. Ghodusi, and M. Farahpour. (2005). GIS and Spatial Decision Support System for Desertification Mitigation in Watershed, ACRS 2005.

- پایان‌نامه‌‌ها:

Sepehr. A. (2010). Development of Desertification Risk Managenet Pattern under Uncertainty, Ph.D Thesis, University of Isfahan

 فرم تعارض منافع 

 

در کل مقاله نوشته‌های فارسی با قلم BLouts و نوشته‌های لاتین با قلم Times New Roman مطابق جدول زیر تایپ شوند:

 

نوع نوشته

حالت قلم

نوع و اندازه قلم

نوع نوشته

حالت قلم

نوع و اندازه قلم

عنوان مقاله

پررنگ(Bold)

BLouts 16

متن فارسی درون جدول یا نمودار

معمولی(Regular)

 BLouts 10

چکیده فارسی

معمولی(Regular)

BLouts  10

متن لاتین درون جدول یا نمودار

معمولی(Regular)

Times 9

کلید واژه‌ها

پررنگ (Bold)

BLouts 10

منابع لاتین

معمولی(Regular)

Times 10

 

 

 

 

 

 

عناوین اصلی داخل متن مقاله

پررنگ (Bold)

BLouts  12

چکیده لاتین

معمولی(Regular)

Times 10

اختصارها یا کلمات لاتین درون متن مقاله

معمولی(Regular)

Times10

زیر نو یس‌های جداول و اشکال

معمولی(Regular)

Times  9